Det danske magasin i Spanien
Vi møder veteranerne… Anni Dahms

Vi møder veteranerne… Anni Dahms

På tolv sølle kvadratmeter i underetagen på det gamle Hotel Stella Polaris sidder Anni med sin 20-årige søn Nils, og venter på de første kunder. De må væbne sig med tålmodighed, for hotellets gæster viser ikke den store interesse for den nye vitalshop. Men, helt uventet, begynder der at komme kunder ind fra gaden. Sådan begynder historien om Anni og hendes vitalshop – en historie, der i år fylder 30 år.

Kaotisk nostalgi

Når Costa del Sol-veteranerne tænker tilbage, er det næsten altid med sød nostalgi i sindet. Sådan er det også for Anni Dahms. Men der er nogle men’er i tilbageblikket, for ankomsten i 1990 var temmelig kaotisk. En af cheferne hos det daværende Tjæreborg Rejser i Danmark havde tilbudt Anni at starte sine helsekurser og undervisning, kombineret med en vitalshop, på Hotel Stella Polaris, som dengang var ejet af Tjæreborg. Det, syntes Anni, lød spændende. “Da vi dukkede op, vidste hoteldirektøren knapt, hvem vi var, og der var ingen butik klar til os. Den måtte vi selv finde en plads til,” fortæller Anni, mens hun smilende tager sig til hovedet. “Ingen havde gennemtænkt min funktion og konceptet med helse- og sundhedsferie. Det var nærmest umuligt at få hotellets feriegæster tidligt op til motion i en kold pool. Og endnu mere komisk blev det, da de ellers søde tjenere åbnede baren i pool-området for at tilbyde os drinks – klokken syv om morgenen! Den var helt gal,” erindrer Anni, som ellers mener, at Tjæreborg havde fat i noget af det rigtige. Timingen bag disse nye typer ferier var imidlertid helt forkert. Bedre timing viste Anni derimod, da hun rykkede sin vitalshop ind til byen. Så kom projektet på skinner. ”Vi klarede os, og jeg er evig taknemmelig for den hjælp vi fik undervejs – både privat og forretningsmæssigt,” fortæller den nu 81-årige Anni Dahms. Hun husker, mindes og savner det sammenhold og den pionerånd, der levede blandt tidens danskere på Costa del Sol. ”Man hjalp hinanden med at finde bolig, flytte og gav glædeligt et lift,” husker Anni. Omvendt savner hun bestemt ikke sin stramme økonomi i de første år som iværksætter, de varme sommernætter i lejeboliger uden aircondition, og de lange køer ved datidens telefonhuse, hvor man måtte tage plads for at ringe til familie og forretningsforbindelser i Danmark. ”Det var andre tider – på godt og ondt – men jeg ville ikke have været foruden noget af det,” konkluderer Anni. Der var fart over hende fra dag ét på Solkysten.

Altid klar til nye udfordringer

Anni Dahms har altid haft mange jern i ilden og arbejdet hårdt for at nå sine mål. Hun har ikke ladet sig slå ud af kurs, uanset hvor travlt det har været. “Jeg har altid fundet styrken i mig selv og holdt fast, også når der var pres på,” siger Anni. Det har aldrig handlet om ubalance eller rastløshed, men om at kunne klare udfordringerne, fordi hun hviler i sig selv. “Jeg har altid troet på, at man kan håndtere det, man bliver præsenteret for, hvis man holder fokus og bevarer roen.” Dertil kommer, at Anni altid har fulgt sit hjerte. Efter 30 års ægteskab valgte hun at blive skilt, fordi hun ikke længere kunne lade som om, alt var perfekt. “Jeg havde brug for at udforske nye muligheder og give mig selv frihed til at prøve kræfter med noget nyt.” Det nye liv førte til en blomstrende forretning, et energisk liv i Spanien og mødet med en ny livsven, der bragte stor glæde. Desværre er han ikke længere iblandt os. Anni både tror og håber, at kommende generationer får det lige så sprudlende, selvom hun til tider er lidt bekymret for nutidens unge. ”Alt for mange er fjerne, fordi de bruger for meget tid foran en skærm,” mener Anni Dahms. Hun frygter også, at hendes elskede Costa del Sol i fremtiden kommer til at lide under tørken og overbefolkning, men det slår ikke revner i hendes positive sind. Anni Dahms er lykkelig for at være til og glæder sig til dagen i morgen.

Altid god for et råd

Dåbsattesten og et skrøbeligt hjerte fik for nylig den danske solkysten-veteran til at gå på pension, men hun er fortsat god for et godt helsetip. ”Tag en sund base med multivitaminer, mineraler og essentiel olie som omega 3, 6, 7 og 9. Tilsæt livsglæde og du har det hele,” smiler Anni. Hun tilstår, at hun i dag tager lidt medicin, men ellers har hun altid holdt sig fra det – præcis som hun har holdt sig fra junkfood og sladder. ”Junkfood er der intet nærende i, og sladder er belastende for sjælen,” slutter Anni. Der har aldrig været så meget pjat med Anni Dahms. Hverken dengang eller i dag.

Anni på åbningsdagen i Elviria i sommeren 2003. En overgang havde hun fem vitalshop’er på Solkysten.
Anni med sin elskede puddel, Silvia, i 2005.

Del

Du vil måske også kunne lide

© 2009-2019 La Danesa – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.

Søg på La Danesa

Planlagt vedligeholdelse: Lørdag d. 5. august 2023 fra kl. 8.00 vil der foretages opdateringer på ladanesa.com.​ Vær opmærksom på, at sitet vil være utilgængeligt i den periode der foretages opdateringer, og det samme gælder for La Danesas App.