Ladino – et sprogligt relikvie

Hverken had, forfølgelse, udryddelse eller assimilering har kunnet knække ladino, den spanske dialekt, der blev hevet op med rødderne fra 1492 og fremefter, da de katolske konger forviste omkring 200.000 jøder fra Spanien. Nogle anslår, at et tilsvarende antal konverterede… Du skal være logget ind for at se dette indhold.
Spaniernes yndlingsmad til jul – Måske lidt inspiration til julebordet?

Hvad er jul, eller navidad, som det hedder i Spanien, uden dufte og smage? For os danskere er julen flæskesteg og andesteg med rødkål, men måske er det tid til lidt variation og nyskabelse på julebordet? Julen er en af… Du skal være logget ind for at se dette indhold.
Udflugtsideer fra Andalusiens overflødighedshorn

Andalusien har det hele: masser af strande, et vidunderligt blåt hav, vilde bjerge, smukke dale, betagende hvide landsbyer, et utal af vandrestier, en enorm kulturarv, historiske monumenter en masse og en imponerende, uberørt natur. Her præsenteres fire udflugtsmål som vil… Du skal være logget ind for at se dette indhold.
Der sker noget med spansk vin

Der handles, eksporteres og konsumeres mere spansk vin end nogensinde. Men der investeres kun beskedent i de spanske druer. Det har sin historiske forklaring. Under et nyligt investeringsseminar på Solkysten fik DanesaPLUS en god snak om vin og investering med… Du skal være logget ind for at se dette indhold.