Så gik der nok en måned med arrangementer og masser af besøgende i vores klub. Påskefrokosten lørdag den 19. april var en succes med et overdådigt udvalg af Påske-frokost-mad og levende musik med Rock Mama Lesley Harrison. Og så var der som sædvanlig hver anden uge Banko den 22.april.
Lige nu forbereder vi Grundlovsdagen den 5. juni lagt an som en familiefest, med spil og leg og lotteri, og årets tale holdes af Margrethekirkens præst, Torkild Bak, der ud over sin teologiske baggrund også har en samfundsvidenskabelig mastergrad og en lang historie med samfundsvidenskabelige spørgsmål på tværs af faggrænser. På scenen kommer desuden Lesley Harrison nok engang. Vores sponsorer bliver inviteret til at udstille i lighed med sidste år. Når vi så nærmer os spisetid, så er den helstegte pattegris ved at være klar til servering.
Der vil komme andre arrangementer, og allerede nu er vi i gang med planlægningen af vores store åbent-hus- arrangement den 11. oktober. Her skal alle vores aktiviteter kunne demonstreres. Der kommer et hold, som er samarbejdspartnere til Jens Erik Gylling i foreningen, der laver bl.a. bocadillos til nødlidende. Dette hold laver en stor portion paella, som vil blive solgt til 5 € per portion. Derudover er køkkenet også åbent. Drikkevarer skal købes i baren. Samme hold planlægger også med et foredrag. Og en petanque-klub – Club Danes de Petanque – fra Torre del Mar vil komme med 25-30 spillere og udfordre os i denne disciplin, så vi skal have etableret yderligere petanque-baner til dagen.
Vi har flere positive og engagerede medlemmer i klubben, der hjælper med til at planlægge og afvikle vores arrangementer, og det er vi helt afhængige af og dybt taknemmelige for. Vi har organiseret nogle grupper, som tager hånd om arrangementer, fundraising, økonomi m.v. Og derudover tager nogle også fat, når der skal klippes buske og hæk. Det er fantastisk. Så vi ser frem til nok en god måned, og ønsker alle medlemmer og følgere en rigtig god sommer.
På bestyrelsens vegne
Niels
Konstituering i den nye bestyrelse
Den nye bestyrelse består nu af følgende medlemmer:
Formand: Niels Chr. Andersen
Næstformand: Kim Madsen
Restauratør og kontakt til bank: Frans Wennich
Sekretær: Erik Hansen
Kasserer: Eva Lindblom Hald
Bestyrelsesmedlem: Gerda Ehlers
Bestyrelsesmedlem: Susanne Petersen
Bestyrelsesmedlem: Therese La Cour Bidstrup
Faste aktiviteter i Club Danés:
Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com
UDGIVES AF:
D.L. MA-126-2001