Det danske magasin i Spanien

De fleste, der kommer til Spanien, gør det på grund af klima, kultur, natur og ikke mindst vin og mad – og en aktivitet, som kombinerer alle disse elementer, er et bodegabesøg. Vindyrkning kræver åbne sletter og solrige bjergskråninger, ofte omgivet af smuk natur, og er samtidig en traditionsbundet proces, der er stærkt forbundet med landets historie, kultur og gastronomi.

Málaga-provinsen har mange prisværdige bodegaer, og i denne måned besøger vi Ramos-Paul i Serranía de Ronda. I denne unikke bodega er vinkælderen en tunnel, der er hugget ind i selve bjerget, og rundvisningen inkluderer ikke den sædvanlige smagning af sidste års vin, men en årgang fra 2006! Hvis du er vinelsker, er efteråret sandsynligvis den bedste tid på året at besøge bodegaen, når værtsparret tænder op i pejsen og inviterer dig ind i deres hyggelige køkken til et intimt måltid, udsøgt vin og en fascinerende historie. Læs mere inde i magasinet.

Vi har også været på rundvisning på Victoria-bryggeriet i Málaga for at få et indblik i Victoria-øllens historie, følge brygningen og sågar få en smagsprøve på de gyldne dråber. Brødrene Luis og Ramón Franquelo skrev i 1928 første kapitel i historien om øllen Victoria. I distriktet El Perchel, nær El Corte Inglés i Málagas centrale bymidte, grundlagde de det første Victoria-bryggeri med 85 ansatte bag sig og en samlet årlig produktion på 15.000 liter øl. Victoria-øllen blev hurtigt populær i byen og bryggeriet slap mirakuløst igennem borgerkrigen fra 1936-39 i modsætning til andre af landets lokale bryggerier. Mange år senere er Victoria på ny blevet en af Málagas mest efterspurgte øl, og vil du vide hvorfor, så synes jeg du skal besøge Victoria bryggeriet i Málaga. Læs hvordan inde i magasinet.

En gammel drøm fører nu til et nyt behandlingscenter på Costa del Sol. Patricia Højbo og Kenneth Sand kaster hele deres sjæl i Huset Rask, som bliver et af verdens få gratis behandlingscentre. Huset Rask bød i sidste måned de første patienter velkommen på centret i Elviria mellem Fuengirola og Marbella. Herfra har Patricia Højbo og Kenneth Sand de seneste måneder arbejdet intenst på at få deres hjertebarn til verden – et gratis behandlingscenter med fokus rettet på livsstil, søvn, tanker, kost og stress. Mød Patricia og Kenneth i månedens udgave af La Danesa.

For at blive lidt indenfor samme tema, har vi rettet blikket mod provinsens private hospitaler og lægehuse. Næsten årligt skyder der nye op, og dagligt tegnes der næsten 100 nye sygeforsikringer. Mere end 550.000 borgere i Málaga-provinsen har i dag en privat sygeforsikring. Det er 30 procent af befolkningen og en fordobling på blot 15 år.  Der er flere måder at anskue tallene på. Man kan se det som et udtryk for, at flere har fået større fokus på sit helbred. Og tilsvarende har fået en større købekraft, som gerne konverteres til en privat sygeforsikring. I en helt anden boldgade står dem, som søger det private, fordi de har mistet troen på det offentlige sundhedsvæsen. I månedens ”På den anden side” stiller vi spørgsmålet: Skal sundhedsvæsenet indlægges?

Disse og andre spændende emner kan du finde i månedens udgave af La Danesa. Har du lyst til meget mere, kan du tilmelde dig onlinetjenesten DanesaPlus+ der byder på daglige nyheder, masser af spændende artikler og en række attraktive medlemsfordele.

Tilmeld dig på www.ladanesa.com

MN

Del

Du vil måske også kunne lide

© 2009-2019 La Danesa – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.

Søg på La Danesa

Planlagt vedligeholdelse: Lørdag d. 5. august 2023 fra kl. 8.00 vil der foretages opdateringer på ladanesa.com.​ Vær opmærksom på, at sitet vil være utilgængeligt i den periode der foretages opdateringer, og det samme gælder for La Danesas App.